Va prezentam câteva imagini de la infratirea comunei Ceptura cu Peresecina

Vineri 18 noiembrie 2016, intr un cadru festiv la Peresecina, Raionul Orhei, Republica Moldova s-a semnat Acordul de Cooperare si Infratire dintre satul Peresecina si Comuna Ceptura.

Peresecina este o comunitate de peste 8000 de locuitori( 98,6 % romani) care anul acesta a implinit 580 de ani de la prima atestare documentara. Am gasit la Peresecina oameni implicati in bunul mers al comunitatii care au cu ce se mandri: primarie renovata, casa de cultura, centru social pentru copii cu handicap fizic, gradinite, scoli si liceu teoretic.

In apropierea satului se afla doua obiective turistice unice in Republica Moldova - Pivnitele Cricova si Pivnitele Branesti.

Va prezentam câteva imagini de la diverse evenimente locale din Comuna Ceptura

Intre 10-11 octombrie 2015, Primaria si Consiliul Local Ceptura a organizat sarbatoarea anuala “Zilele Cepturei”. La invitatia domnului viceprimar Constantin Chioveanu, au participat inalte oficialitati ale judetului Prahova, in frunte cu doamna Prefect Rodica Paraschiv si Presedintele Consiliului Judetean, Andrei Bogdan Toader. Un moment emotionant l-a reprezentat inmanarea unei diplome de recunostiinta sotiei celui care a fost primarul Pana Gheorghe, dupa trecerea acestuia in nefiinta in 4 august 2015. Dintre fii satului, au fost prezenti trei mari personalitati ale Statului Roman:

• Dl General de Armata Dr. Constantin Degeratu, fost sef al Statului Major al Armatei Romane
  • Dl Contraamiral de Flotila Dr. Constantin Ciorobea, Loctiitor al Statului Major al Fortelor Navale Romane
  • Dl Profesor Universitar Dr. Tanase Joita, fost Procuror General al Romaniei

Pe scena au evoluat artisti de renume ai cantecului si dansului ca: Steliana Sima, Nicu Paleru, Fuego , Dorian Popa, Laurian Manta, trupe de dans modern, dans sportiv, dans popular ce activeaza in cadrul Caminului Cultural din Ceptura dar si trupe de dans din judet.